2018 Mercedes-Benz AMG GT DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
630-63164
Axle:
Front
PCQ:
2
Note:
Iron Disc; Akebono Front Calipers
Description
- DFC Brake Rotor - Drilled and Slotted
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 67mm |
| Height | 65mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 360mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.3mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Discard Thickness | 33mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 36mm |
| Hat Finish | Rust Preventative |
| Disc Finish | Plain |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Weight | 32.6LB |
