2018 Kia Cadenza DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-21037L
Axle:
Rear Left
Sub model:
Premium
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Hole Diameter | 12.5mm |
| Nominal Thickness | 10mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 300mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Height | 55.7mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Discard Thickness | 8.4mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Center Hole Diameter | 76mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 12.15LB |
