2018 Kia Cadenza DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-21035L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 48.1mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Hole Diameter | 12.5mm |
| Nominal Thickness | 29mm |
| Discard Thickness | 27.4mm |
| Outside Diameter | 320mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 23.8LB |
