2018 Jeep Wrangler DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-42029R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Note:
JK Chassis; Heavy Duty Brake; 332mm Front Disc
JK Chassis; Standard Brake; 302mm Front Disc
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 76.5mm |
| Height | 76.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 316mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Discard Thickness | 10.4mm |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Nominal Thickness | 12mm |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.6mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Center Hole Diameter | 72.1mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 127mm |
| Weight | 16.85LB |
