2018 Jeep Wrangler DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-42041R
Axle:
Rear Right
Sub model:
Sport
PCQ:
1
Note:
Performance Front Brake Pads
Standard Front Brake Pads
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 328mm |
| Height | 76.5mm |
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 12mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 10.4mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 17mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 17.9LB |
