2018 Jeep Wrangler DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-42038R
Axle:
Front Right
Sub model:
Rubicon, Unlimited Sahara
PCQ:
1
Note:
Performance Front Brake Pads
Standard Front Brake Pads
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 28mm |
| Outside Diameter | 330mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 56mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | X Drilled |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Hole Diameter | 17mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Weight | 23.35LB |
