2018 Jeep Wrangler DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-42030R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Note:
JK Chassis; Standard Brake; 302mm Front Disc
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 302mm |
| Overall Height | 55mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 55mm |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.6mm |
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 127mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Center Hole Diameter | 72.1mm |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Weight | 17.35LB |
