2018 Jeep Wrangler DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-42033L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Note:
JK Chassis; Heavy Duty Brake; 332mm Front Disc
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Outside Diameter | 332mm |
| Surface Type | Slotted |
| Height | 55.5mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 72.1mm |
| Weight | 21.85LB |
