2018 Jeep Grand Cherokee DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-42006L
Axle:
Rear Left
Sub model:
High Altitude, Limited, Overland, Summit, Trailhawk
Engine Base:
3.0L 2987cc 182ci V6 , 5.7L 345ci V8
PCQ:
1
Note:
Except Heavy Duty
Heavy Duty
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 330mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 63.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 20.5mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Bolt Hole Diameter | 17mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 63.5mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 127mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 17mm |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Weight | 18.85LB |
