2018 Jeep Cherokee DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-42012R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Note:
Single Piston Front Calipers
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 33.3mm |
| Outside Diameter | 278mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Discard Thickness | 10mm |
| Bolt Circle Diameter | 110mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Nominal Thickness | 12mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 110mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Overall Height | 33.3mm |
| Center Hole Diameter | 70mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.7mm |
| Weight | 10.5LB |
