2018 Jeep Cherokee DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-42013L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 330mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 39.7mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Hole Diameter | 15.7mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 28mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.7mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Center Hole Diameter | 70.05mm |
| Overall Height | 39.7mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 110mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 110mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 22.3LB |
