2018 Jaguar F-Type DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-20026R
Axle:
Front Right
Sub model:
400 Sport, Base, R, R-Dynamic, SVR
Engine Base:
3.0L 2995cc 183ci V6
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 34mm |
| Outside Diameter | 380mm |
| Center Hole Diameter | 71mm |
| Bolt Hole Diameter | 14mm |
| Nominal Thickness | 35.8mm |
| Height | 48mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 48mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | X Drilled |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 108mm |
| Weight | 39.35LB |
