2018 Jaguar F-Type DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-20020R
Axle:
Front Right
Sub model:
Base
Engine Base:
2.0L 1997cc 122ci L4 , 3.0L 2995cc 183ci V6
PCQ:
1
Note:
300HP
340hp
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 355mm |
| Surface Type | Slotted |
| Overall Height | 48.4mm |
| Height | 48.4mm |
| Discard Thickness | 30mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Center Hole Diameter | 71mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Bolt Hole Diameter | 14mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 108mm |
| Weight | 26.6LB |
