2018 Hyundai Sonata DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-03003R
Axle:
Front Right
Sub model:
Limited, SEL, Sport
Engine Base:
2.0L 1998cc 122ci L4 , 2.4L 2359cc L4
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 320mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Height | 47.5mm |
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 28mm |
| Overall Height | 47.5mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.3mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 21.5LB |
