2018 Ford Mustang DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
900-54294
Axle:
Front
Sub model:
EcoBoost, GT
PCQ:
2
Note:
Except Performance Brakes, 4 Piston Front Calipers
Performance Package, 4 Piston Front Calipers
Description
- DFC Hi-Carbon Alloy GEOMET Coated Rotor
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Disc Thickness Variation (DTV) - 010 MM Maximum
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Fined Turned Finish (16 RMS) For Improved Initial Rotor And Pad Break-In
- Geomet® Coated To Provide High-Performance Corrosion Protection
- Lateral Runout - 050 MM Maximum
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 352mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Fully Coated GEOMET |
| Height | 64.2mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Fully Coated GEOMET |
| Center Hole Diameter | 71mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 30.5mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Surface Type | Smooth |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.8mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 29.15LB |
