2018 Ford Mustang DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-54074R
Axle:
Rear Right
Sub model:
EcoBoost, GT
PCQ:
1
Note:
Except Performance Brakes, 4 Piston Front Calipers
Performance Brakes, Brembo 6 Piston Front Calipers
Performance Package, 4 Piston Front Calipers
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 25mm |
| Discard Thickness | 23.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 330mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 43.96mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Hole Diameter | 15.75mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.75mm |
| Center Hole Diameter | 71mm |
| Overall Height | 43.96mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 18.1LB |
