2018 Ford Mustang DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-54294L
Axle:
Front Left
Sub model:
EcoBoost, GT
PCQ:
1
Note:
Except Performance Brakes, 4 Piston Front Calipers
Performance Package, 4 Piston Front Calipers
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 352mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Height | 64.2mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 30.5mm |
| Center Hole Diameter | 71mm |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.8mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 29.15LB |
