2018 Ford Mustang DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-54079L
Axle:
Front Left
Sub model:
GT
PCQ:
1
Note:
Performance Brakes, Brembo 6 Piston Front Calipers
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 380mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 31.6mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | X Drilled |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Height | 64mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Nominal Thickness | 34mm |
| Center Hole Diameter | 71.1mm |
| Bolt Hole Diameter | 15.8mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 35.25LB |
