2018 Ford Edge DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-55005R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 50.9mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 316mm |
| Discard Thickness | 9.5mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 11mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 63.5mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.8mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 15.8mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 108mm |
| Overall Height | 50.9mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Surface Type | Slotted |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Weight | 13.8LB |
