2018 Chrysler 300 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-39015L
Axle:
Front Left
Engine Base:
3.6L 3604cc 220ci V6
Drive Type:
RWD
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 26.5mm |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 320mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 16.7mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.7mm |
| Height | 54.7mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | X Drilled |
| Bolt Circle Diameter | 115mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Overall Height | 54.7mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 115mm |
| Center Hole Diameter | 72.5mm |
| Weight | 20.75LB |
