2018 Chrysler 300 DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-39017L
Axle:
Front Left
Engine Base:
3.6L 3604cc 220ci V6 , 5.7L 345ci V8
Drive Type:
AWD
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 26.5mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 345mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Hole Diameter | 16.9mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Height | 54.8mm |
| Nominal Thickness | 28.1mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 72.6mm |
| Bolt Circle Diameter | 115mm |
| Overall Height | 54.8mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.9mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 115mm |
| Weight | 23.1LB |
