2018 BMW 440i xDrive DFC Brake Rotor - Dimpled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
640-31114
Axle:
Rear
PCQ:
2
Note:
M Sport Brakes; Aluminum Hat Disc; Dimpled Slotted Disc
M Sport Brakes; Optional Full Cast Disc; Dimpled Slotted Disc
Description
- Disc Brake Rotor - Dimpled and Slotted
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 66.2mm |
| Inside Diameter | 75mm |
| Outside Diameter | 345mm |
| Surface Type | Slotted Dimpled |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Discard Thickness | 22.4mm |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Rust Preventative |
| Disc Finish | Plain |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Overall Height | 66.2mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Center Hole Diameter | 75mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.6mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 21LB |
