2018 BMW 440i xDrive DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-31114L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Note:
M Sport Brakes; Full Cast Standard Rotors
M Sport Brakes; Optional Full Cast Disc; Dimpled Slotted Disc
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 345mm |
| Height | 66.2mm |
| Center Hole Diameter | 75mm |
| Discard Thickness | 22.4mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.6mm |
| Overall Height | 66.2mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Surface Type | X Drilled |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 21LB |
