2017 Renault Logan DFC Brake Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
600-63159
Axle:
Front
PCQ:
2
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 13.7mm |
| Discard Thickness | 19.8mm |
| Inside Diameter | 61mm |
| Bolt Hole Quantity | 4EA |
| Overall Height | 44.1mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Height | 44.1mm |
| Outside Diameter | 258mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 61mm |
| Disc Finish | Plain |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 4 |
| Surface Type | Smooth |
| Stud/Lug Hole Diameter | 13.7mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 100mm |
| Weight | 11.1LB |
