2017 Kia Sportage DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-21042L
Axle:
Rear Left
Sub model:
SX Turbo
PCQ:
1
Note:
(USA/CANADA); Electric Parking Brake
Description
- DFC Brake Rotor
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 302mm |
| Bolt Hole Diameter | 12.4mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 10mm |
| Discard Thickness | 8.4mm |
| Center Hole Diameter | 76mm |
| Height | 31.2mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | X Drilled |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 11.45LB |
