2017 Jaguar F-Type DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-20027L
Axle:
Rear Left
Sub model:
R, SVR
PCQ:
1
Note:
Iron Disc
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 26mm |
| Outside Diameter | 376mm |
| Height | 42mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Hole Diameter | 14mm |
| Discard Thickness | 24mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 42mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | Slotted |
| Center Hole Diameter | 64.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14mm |
| Bolt Circle Diameter | 108mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 108mm |
| Weight | 26.8LB |
