2017 Chevrolet Corvette DFC GEOSPEC Coated Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
614-47049
Axle:
Front
Sub model:
Stingray
PCQ:
2
Note:
Z51 Package
Description
- DFC GEOSPEC Coated Rotor - Slotted
Features and Benefits
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 51.3mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Inside Diameter | 70.7mm |
| Outside Diameter | 345mm |
| Bolt Hole Diameter | 15mm |
| Disc Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Discard Thickness | 27mm |
| Hat Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Center Hole Diameter | 70.7mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Diameter | 15mm |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Overall Height | 51.3mm |
| Surface Type | Slotted |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 21.5LB |
