2014 Chevrolet Spark EV DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-47003L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 256mm |
| Bolt Hole Quantity | 4EA |
| Bolt Hole Diameter | 12.6mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Nominal Thickness | 24mm |
| Height | 41.1mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Surface Type | Slotted |
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 41.1mm |
| Discard Thickness | 22mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 4 |
| Center Hole Diameter | 59.1mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Circle Diameter | 100mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.6mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 100mm |
| Weight | 11.6LB |
