2014 BMW X1 DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-31070R
Axle:
Rear Right
Sub model:
xDrive35i
PCQ:
1
Note:
(USA/CANADA)
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 336mm |
| Discard Thickness | 20.4mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Height | 67.2mm |
| Nominal Thickness | 22mm |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14.8mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14.8mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Overall Height | 67.2mm |
| Surface Type | Slotted |
| Center Hole Diameter | 75mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 18.3LB |
