2014 BMW X1 DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-31082R
Axle:
Front Right
Sub model:
xDrive35i
PCQ:
1
Note:
(USA/CANADA)
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 348mm |
| Height | 73.3mm |
| Overall Height | 73.3mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Discard Thickness | 28.4mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14.6mm |
| Surface Type | Slotted |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Center Hole Diameter | 78.9mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14.6mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 24.3LB |
