2013 Jeep Grand Cherokee DFC Brake Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
600-42007
Axle:
Front
Sub model:
Laredo, Limited, Overland
PCQ:
2
Note:
350mm Front Disc; Vented Rear Disc
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 30.5mm |
| Disc Finish | Plain |
| Inside Diameter | 72mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Outside Diameter | 350mm |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Overall Height | 54.5mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Height | 54.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Surface Type | Smooth |
| Bolt Hole Diameter | 17mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 17mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 127mm |
| Weight | 29.1LB |
