2013 Jeep Grand Cherokee DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-42008R
Axle:
Rear Right
Sub model:
SRT8
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 350mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Height | 63.7mm |
| Discard Thickness | 26mm |
| Overall Height | 63.7mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 16.9mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.9mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 127mm |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 24.85LB |
