2013 Jeep Grand Cherokee DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-42005R
Axle:
Front Right
Sub model:
Laredo, Limited, Overland
PCQ:
1
Note:
330mm Front Disc; Solid Rear Disc
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 30.5mm |
| Outside Diameter | 330mm |
| Height | 54.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 32mm |
| Bolt Hole Diameter | 17mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 54.5mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 127mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 17mm |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Weight | 25LB |
