2013 Jeep Grand Cherokee DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-42009L
Axle:
Front Left
Sub model:
SRT8
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 32mm |
| Overall Height | 54.9mm |
| Outside Diameter | 380mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 34mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Height | 54.9mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Bolt Hole Diameter | 17.1mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Circle Diameter | 127mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 127mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 17.1mm |
| Weight | 34.05LB |
