2013 Hyundai Sonata DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-03020L
Axle:
Front Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 47.7mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Height | 47.7mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.5mm |
| Outside Diameter | 300mm |
| Surface Type | Slotted |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 19.35LB |
