2012 Land Rover Range Rover DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-11018R
Axle:
Rear Right
Sub model:
Supercharged
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 17mm |
| Outside Diameter | 365.5mm |
| Height | 75mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Diameter | 16.6mm |
| Overall Height | 75mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.6mm |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 25.15LB |
