2012 Land Rover Range Rover DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-11014L
Axle:
Front Left
Sub model:
HSE
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 81.1mm |
| Overall Height | 81.1mm |
| Discard Thickness | 27mm |
| Outside Diameter | 360mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.5mm |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Bolt Hole Diameter | 16.5mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Surface Type | X Drilled |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 26.85LB |
