2012 Land Rover Range Rover Sport DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-11011R
Axle:
Front Right
Sub model:
HSE
PCQ:
1
Note:
TRW Front Calipers
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Hole Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 360mm |
| Height | 62.3mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Discard Thickness | 27mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 62.3mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Nominal Thickness | 30mm |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Weight | 26.45LB |
