2012 Land Rover LR4 DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-11010L
Axle:
Rear Left
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Outside Diameter | 350mm |
| Height | 59.6mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 120mm |
| Discard Thickness | 17mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Nominal Thickness | 20mm |
| Bolt Hole Diameter | 15mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 59.6mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Surface Type | Slotted |
| Bolt Circle Diameter | 120mm |
| Center Hole Diameter | 79mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15mm |
| Weight | 19.6LB |
