2012 Kia Soul DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-03016R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 24.4mm |
| Height | 47.3mm |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Outside Diameter | 280mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Overall Height | 47.3mm |
| Nominal Thickness | 26.1mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.6mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 15.85LB |
