2012 Kia Optima DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-03020R
Axle:
Front Right
Engine Base:
2.4L 2359cc L4
PCQ:
1
Note:
Including Hybrid
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 47.7mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 300mm |
| Discard Thickness | 26.4mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 28mm |
| Overall Height | 47.7mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.5mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Center Hole Diameter | 69mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 19.35LB |
