2011 Mercury Mariner DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-54193R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Height | 46.7mm |
| Discard Thickness | 24mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 26mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Outside Diameter | 302.5mm |
| Bolt Hole Diameter | 14.15mm |
| Center Hole Diameter | 72mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Overall Height | 46.7mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14.15mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Weight | 18.1LB |
