2010 Chevrolet Impala DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-45012R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 14.2mm |
| Nominal Thickness | 30.1mm |
| Outside Diameter | 303mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Surface Type | Slotted |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Discard Thickness | 28.6mm |
| Height | 52.2mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Center Hole Diameter | 70.7mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Diameter | 14.2mm |
| Overall Height | 52.2mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 19.4LB |
