2005 Honda Pilot DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-59044R
Axle:
Rear Right
PCQ:
1
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 9.5mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Nominal Thickness | 11.1mm |
| Outside Diameter | 313mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Bolt Hole Diameter | 12.6mm |
| Height | 55.8mm |
| Center Hole Diameter | 64.1mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Overall Height | 55.8mm |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.6mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Bolt Circle Diameter | 114.3mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 114.3mm |
| Weight | 13.1LB |
