2002 Pontiac Grand Am DFC Geoperformance Rotor - Drilled
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
820-47028R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Description
- DFC Rotor Drilled
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Discard Thickness | 24.7mm |
| Outside Diameter | 278mm |
| Height | 48.8mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Nominal Thickness | 26mm |
| Surface Type | X Drilled |
| Center Hole Diameter | 70.5mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 118mm |
| Bolt Hole Diameter | 16.2mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Diameter | 16.2mm |
| Overall Height | 48.8mm |
| Bolt Circle Diameter | 118mm |
| Weight | 14.1LB |
