2001 Isuzu FVR DFC GEOSPEC Coated Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
604-48079
Axle:
Rear
PCQ:
2
Note:
From 8/00, Dayton Dual Piston Calipers; 10 Hole Disc
Description
- Disc Brake Rotor - GEOSPEC Coated
Features and Benefits
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 96.8mm |
| Bolt Hole Quantity | 10EA |
| Bolt Hole Diameter | 15.01mm |
| Inside Diameter | 152.4mm |
| Surface Type | Smooth |
| Outside Diameter | 374.5mm |
| Hat Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Height | 96.8mm |
| Center Hole Diameter | 152.4mm |
| Description | Value |
|---|---|
| Nominal Thickness | 34mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 31.12mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.01mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 10 |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 184.2mm |
| Weight | 35.6LB |
