2000 Suzuki Vitara DFC Geoperformance Rotor - Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
810-47060R
Axle:
Front Right
PCQ:
1
Note:
(USA/CANADA)
Description
- DFC Rotor Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 286.5mm |
| Stud/Lug Hole Diameter | 12.7mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Height | 29mm |
| Bolt Hole Diameter | 12.7mm |
| Bolt Circle Diameter | 139.7mm |
| Nominal Thickness | 17mm |
| Discard Thickness | 15mm |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Overall Height | 29mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Surface Type | Slotted |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 139.7mm |
| Center Hole Diameter | 108.2mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Weight | 10.1LB |
