1998 Isuzu FVR DFC GEOSPEC Coated Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
604-48080
Axle:
Rear
PCQ:
2
Note:
From 3/98; To 7/00; 3/98 - 7/00, Dayton 4 Piston Calipers
Description
- Disc Brake Rotor - GEOSPEC Coated
Features and Benefits
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- 100% Precision Cut And Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Provides Superior Corrosion Protection Over Zinc / Conventional Painting
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
- Ready To Install - No Additional Pre-Degreasing Preparation Needed (Saves Time And Money During Installation Process)
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 390.5mm |
| Nominal Thickness | 39mm |
| Height | 86.5mm |
| Inside Diameter | 152.5mm |
| Overall Height | 86.5mm |
| Hat Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Bolt Hole Diameter | 15.01mm |
| Bolt Hole Quantity | 10EA |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Discard Thickness | 36.06mm |
| Surface Type | Smooth |
| Disc Finish | Fully Coated GEOSPEC |
| Center Hole Diameter | 152.5mm |
| Stud/Lug Hole Quantity | 10 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.01mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 184.2mm |
| Weight | 44.6LB |
