1994 Mercedes-Benz SL500 DFC Brake Rotor
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
600-63018
Axle:
Rear
PCQ:
2
Features and Benefits
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Bolt Hole Diameter | 15mm |
| Inside Diameter | 67mm |
| Outside Diameter | 278mm |
| Discard Thickness | 7.3mm |
| Disc Finish | Plain |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |
| Height | 58.3mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Description | Value |
|---|---|
| Overall Height | 58.3mm |
| Center Hole Diameter | 67mm |
| Nominal Thickness | 9mm |
| Surface Type | Smooth |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15mm |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 112mm |
| Weight | 9.38LB |
