1984 Porsche 911 DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Part Type:
Disc Brake Rotor
SKU:
830-02017L
Axle:
Rear Left
Aspiration:
Naturally Aspirated
PCQ:
1
Note:
Except Turbo Look Package
Description
- DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
Product Specifications
| Description | Value |
|---|---|
| Discard Thickness | 22.6mm |
| Overall Height | 83mm |
| Bolt Hole Quantity | 5EA |
| Hat Finish | Geoperformance Coated |
| Nominal Thickness | 23.8mm |
| Bolt Circle Diameter | 130mm |
| Outside Diameter | 290mm |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Disc Finish | Geoperformance Coated |
| Description | Value |
|---|---|
| Stud/Lug Hole Quantity | 5 |
| Height | 83mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
| Stud/Lug Hole Diameter | 15.4mm |
| Center Hole Diameter | 89.8mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Stud/Lug Hole Circle Diameter | 130mm |
| Weight | 12.8LB |
